in

List of successful candidates in ODM nominations

Chair of ODM National Elections Board Judith Pareno. (Photo: Jenipher Wachie, Standard)

April is a critical month for political parties as they seek candidates who will bear their respective flags in the August 8 General Election. Here is a list of some of the candidates for the ODM party:

Bungoma County

Women Rep – Sween Khayaga Nyongesa

Kanduyi constituency

Member of National Assembly – John Makali

Wards

ALSO READ:

Anomalies mar ODM nominations in Nyamira, Nakuru, Taita Taveta

ALSO READ:

Anomalies mar ODM nominations in Nyamira, Nakuru, Taita Taveta

1. Bukembe East -Jorum Wanjala

2. Township – Joseph Okhaba Maguda

3. Musikoma – Edward Simiyu Barasa

4. Sang’alo west – Titus Kilongi Boi

5. Sangalo East – Raphael Hufwalula Wanyama

6. Tuuti Marakamu -Isaac Wangila Wafula

Webuye West Constituency

Member of National Assembly – John Wabomba Musundi

Tongaren constituency

1. Ndalu/Tabauni – Nathaniel Lawrence Asenaka

2. Soysamba/Mitua – Elaly Masambu Wambati

3. Tongaren/Kiminini – Peter Morare Wachilonga

4. Naitiri/Kabayetwe – Zephania Wiyala Ingori

5. Milima – Samwel Disk Luyaka

ALSO READ:

Sh1.2billion: What parties got in nominations

ALSO READ:

Sh1.2billion: What parties got in nominations

Kabuchai Constituency

1. Kabuchai/Chwele -Pius Khauka Khaemba

2. Huuya/Bwake – Pius Juma Wafula

Bumula Constituency

Wards

Wards

Wards

Wards

Wards

Wards

1. South Bukusu – Elizabeth Nafula Wesonga

Busia County

Governor – Pending

ALSO READ:

The hard lessons we can draw from shambolic party primaries

Women Representative – Florence Mwikali Mutua

Teso South Constituency

Member of National Assembly – Geoffrey Omuse

1. Angorom – Mungola Asil Osenye

2. Amukura West – Omayot Abiud

3. Amukura Central – Moses Pius Ouma

4. Chakol South – Anthony Okware Ajimunge

5. Chakol North – Julius Etyang

6. Amukura East – Anacetus Otwane Omodia

Teso North Constituency

Member of National Assembly – Obetele Mamai Lawi

1. Malaba North – Kenneth Imwene

2. Angurai South – Grace Tata Olita

3. Malaba Central – Ismail Orodi John

4. Angurai North – Lawrence Okal Murunga

5. Angurai East – Joab Etyang Oteba

6. Malaba South – David Kokonya Ekombe

Funyula Constituency

Member of National Assembly – Wilberforce Ojiambo Oundo

1. Namboboto – Vincenct Ogutu Olumbe

2. Agenga Nanguba – Camulus Ojiambo Obanda

3. Bwiri – Wilberforce Sande Ojiambo

4. Nangina – Egesa Obwogo John

Matayos Constituency

Member of National Assembly – Geoffrey Makokha Odanga

1. Bukhayo West – David Efumbi Barasa

2. Maenje – Richard Okello Mudibo

3. Matayos South – Dennis Wafula Okinda

4. Burumba – Tony Onyango Opondo

5. Busibwabo – Nyongesa Harrison Zakayo

 Butula Constituency

Member of National Assembly – Joseph Maero Oyula

1. Lugulu – Josephat Wandera

2. Marachi North – Asuka Simiyu Anindo Simon

3. Marachi East – Vincent Ochieng Odongo

4. Marachi Central – Godfrey Hannington Amolo

5. King’andole – Erick Okuku Kaibe

Rising star Dybala is Messi’s mirror image

GOT A TIP