in

List of party nominations winners

Baringo County
Governor
Stanley Kiptis (Jubilee)
Senator
Gideon Moi (Kanu)
Simon Kiprono Chelugui (Jubilee)
Woman Representative
Susan Chesina (Jubilee)
Gladwell Tungo (Kanu)
MPs
Baringo Central
David Kerich (Jubilee)
Joshua Kandie (MCC)
Baringo South
Grace Kipchoim (Jubilee)
Charles Kamuren (Kanu)
Moses OIempaka (ODM)
Baringo North
William Cheptumo ((Jubilee))
Nelly Yatich (Kanu)
Joseph Makilap (PDR)
Sammy Chelanga (Jap)
Eldama Ravine
Moses Lesonet (Jubilee)
Mogotio
Daniel Tuitoek (Jubilee)
Noah Chepkech (Kanu)
Tiaty
Rev Symon Kiuta (Jubilee)
Asman Kamama (PDR)
William Kamket (Kanu)
Bomet County
Governor Party
Isaac Ruto Ccm
Joyce Laboso (Jubilee)
MPs
Bomet East
Beatrice Kones (Jubilee)
Sotik
Domnic Kosgei (Jubilee)
Bungoma County
Governor Party
Ken Lusaka
Woman Representative
Reginalda Wanyonyi
MPs
Bumula
Boniface Otsiula
Kimilili
Didmus Barasa
Kabuchai
Majimbo Kalasinga
Sirisia
John Waluke
Webuye West
Dan Wanyama
Tongaren
John Chikati
Elgeyo Marakwet County
Governor
Alex Tolgos (Jubilee)
Senator
Kipchumba Murkomen (Jubilee)
Woman Representative
Jane Jepkorir Kiptoo (Jubilee)
MPs
Marakwet West
William Kipsang (Jubilee)
Marakwet East
Kangogo Bowen (Jubilee)
Keiyo South
Daniel Rono (Jubilee)
Keiyo North
James Murgor (Jubilee)
Homa Bay County
Governor
(ODM) cancelled
Senator
Moses Kajwang’ (ODM)
Woman Representative
Gladys Wanga (Direct ticket ODM)
MPs
Suba South
John Mbadi (ODM)
Rangwe
Dr Lillian Gogo (ODM)
Mbita
Milly Odhiambo (ODM)
Isiolo County
Governor
Godana Doyo (PDR)
Abdul Bahari (Jubilee)
Mohamed Kuti (Narc-K)
Mohamed Guleid (CCM)
Adan Kabelo (ODM)
Anwar Kassam (MCC)
Senator
Fatuma Dhulo (PDR)
Mohamed Liban (Jubilee)
Mollu Huka (PNU)
Hussein Golicha (Narc-K)
Ken Mutuma (ELP)
Woman Representative
Rehema Dida Jaldesa (Jubilee)
Betsy Kaari Mburugu (PNU)
MPs
Isiolo North
Joseph Samal (Jubilee)
Lucy Mworia (Narc-K)
Mustafa Ali ‘Mbuthia’ (PNU)
Hassan Odha (PPK)
Ali Dida Abkula Wiper
Isiolo South
Abdullahi Banticha (PDR)
Abdul Mollu (Jubilee)
Mohamed Tubi (ANC)
Kajiado County
MPs
Kajiado Central
Christopher Koisikir
Kajiado West
George Sunkuyia
Kajiado East
Peris Tobiko
Kajiado South
Katoo Ole Metito
Kakamega County
Governor
Wycliffe Oparanya (ODM)
Michael Osundwa (ANC)
Senator Boni Khalwale (Ford Kenya)
Suleiman Sumba (Kanu)
Mabel Muruli (Jubilee)
Senator
Seth Panyako (ODM)
Cleophas Malala (ANC)
Stanley Livondo (Jubilee)
Woman Representative
Elsie Muhanda (ODM)
MPs
Likuyani
Deberious Shikuku (ODM)
Lugari
Nabii Nabwera (ODM)
Malava
Saidi Khasavuli (ODM)
Navakholo
Vance Udoto (ODM)
Lurambi
Prof Stanley Khainga (ODM)
Shinyalu-Ikolomani
Vincent Mukhono (ODM)
Khwisero
Benjamin Andama (ODM)
Mumias East
Justine Mutobera (ODM)
Mumias West
Johnstone Naicca (ODM)
Matungu
Paul Achayo (ODM)
Butere
Habil Nanyendo (ODM)
Lugari Likuyani (Jubilee)
Malava
Malulu Injendi (Jubilee)
Navakholo
Emmanuel Wangwe (Jubilee)
Lurambi
Manyala Keya (Jubilee)
Shinyalu Ikolomani
Bernard Shinali (Jubilee
Khwisero
Mumias East
Benjamin Washiali (Jubilee)
Mumias West
Rashid Mohammed
Matungu
David Were
Butere
MPs – (ANC)
Lurambi -Titus Khamala
Lugari – Ayub Savula
Khwisero – Christopher Aseka Wangaya
Kiambu County
Governor
Ferdinand Waititu (Jubilee)
Senator
Kimani Wamatangi (Jubilee)
Woman Representative

MPs
Kiambu Town
Jude Njomo (Jubilee)
Kikuyu
Kimani Ichung’wa (Jubilee)
Gatundu South
Moses Kuria (Jubilee)
Juja
Francis Waititu (Jubilee)
Kiambaa
Paul Koinange (Jubilee)
Thika Town
Alice Nganga (Jubilee)
Githunguri
Kago Mukuha (Jubilee)
Limuru
Moses Mwathi (Jubilee)
Lari
Johan Mburu (Jubilee)
Gatundu North
Wanjiku Wa Kibe (Jubilee)
Ruiru
Nganga Kingara (Jubilee)
Kabete
Githua Wamacukuru (Jubilee)
Kilifi County
Governor
Amason Kingi (ODM)
Gideon Mung’aro (Jubilee)
Kazungu Kambi (Kadu Asili)
Senator
Stewart Madzayo (ODM)
Woman Representative
Getrude Mbeyu (ODM)
MPs
Malindi
Aisha Jumwa (ODM)
Rashid Odhiambo (Wiper)
Dr Harry Mwimali (Independent)
Kilifi South
Mustafa Iddi (Jubilee)
Ken Chonga (ODM)
Magarini
Harrison Kombe (Jubilee)
Franco Eposito (Kadu Asili)
Mwalimu Menza (ANC)
Michael Kingi (ODM)
Fredrick Nguma (Wiper)
Kilifi North
Owen Baya (ODM)
Kaloleni
Mwinga Gunga (Devolution Party of Kenya)
Rabai
William Kamoti (ODM)
Emma Mbura (MCC)
Ganze
Teddy Mwabire (ODM)
Peter Shehe (Jubilee)
Kirinyaga County
Governor
Anne Waiguru (Jubilee)
Senator
Daniel Karaba (Jubilee)
Woman Representative
Purity Ngirici (Jubilee)
MPs
Gichugu
Githinji Gichimo (Jubilee)
Ndia
George Kariuki (Jubilee)
Mwea
Kabinga Wathayu (Jubilee)
Kirinyaga Central
Wambugu John Munene (Jubilee)
Kisumu County
Governor
Anyang’ Nyong’o (ODM)
Atieno Otieno (Jubilee)
Senator
Fred Outa (ODM)
Winston Ochor Ayoki (Jubilee)
Woman Representative
Rozah Buyu (ODM)
Grace Akumu (CCP)
MPs
Nyakach
Tom Osimbo (ODM)
Kisumu West
John Awiti (ODM)
John Olago Aluoch (Ford-K)
Kisumu East
Nicholas Oricho (ODM)
Joy Gwendo (Jubilee)
Kisumu Central
Ken Obura (ODM)
Yusuf Ooro (Independent)
Muhoroni
James Koyoo (ODM)
Kitui County
Governor
Julius Malombe (Wiper)
Charity Ngilu (Narc)
Senator
Enoch Wambua (Wiper)
Woman Representative
Irene Kasalu (Wiper)
MPs
Kitui West
Francis Nyenze (Wiper)
Kitui Rural
Charles Nyamai (Wiper)
Kitui Central
Makali Mulu (Wiper)
Kitui East
Mutua Muluvi (Wiper)
Mwingi West
Charles Ngusya Nguna (Wiper)
Kwale County
Governor
Salim Mvurya (Jubilee)
Dr Issa Chipera (ODM)
Chirau Mwakwere (Wiper)
Senator
Issah Juma Boy (ODM)
Mshenga Ruga (Jubilee)
Hassan Mzinga (Kanu)
Abdalla Ngozi (DP)
Gonora Kinyasi (ANC)
Woman Representative
Zainab Chizuga (Jubilee)
Zuleikha Juma (ODM)
Fatma Tabwara (Party of Development and Reforms)
MPs
Kinango
Gonzi Rai (Jubilee)
Benjamin Tayari (ODM)
Msambweni
Suleiman Dori (ODM)
Bashir Kilalo (Jubilee)
Marere Wa Mwachai (National Vision Party)
Lunga Lunga
Omar Zonga (ODM)
Kassim Pojjoh (Wiper)
Khatib Mwashetani (Jubilee)
Matuga
Hassan Mwanyoha (ODM)
Hassan Mwarora (Wiper)
Kassim Sawa Tandaza (ANC)
Mwalimu Degore (Jubilee)
Lamu County
Governor
Abdalla Fadhil (Direct Ticket ODM)
Fahim Twaha (Jubilee)
Senator
Abu Chiaba (Jubilee)
Woman Representative
Shakila Abdalla (Wiper)
MPs
Lamu West
Julius Ndegwa (Jubilee)
Migori County
Governor
(ODM) cancelled
Senator
Disputed
Woman Representative
Pamela Odhiambo
MPs
Suna East
Junet Mohammed
Awendo
Walter Sirawa
Rongo
Paul Abuor
Nyatike
Fredrick Ogenga
Mombasa County
Governor Party
Hassan Joho (ODM)
Hassan Omar (Wiper)
suleiman shahbal (Jubilee)
Hezron Awiti (VDP)
Senator
Lawrence Kisilu Wiper
Yaser Bajaber Ford Kenya
Woman Representative
Mohamed Zamzam Wiper
MPs
Mvita
Abdulswamad Nassir (ODM)
Kisauni
Ali Mbogo (Wiper)
Rashid Bedzimba (ODM)
Nyali
Said Abdalla (ODM)
John Mcharo (Wiper)
Likoni
Mishi Mboko (ODM)
Masoud Mwahima (Jubilee)
Changamwe
Disputed
Jomvu
Disputed
Nandi County
Governor
Stephen Sang (Jubilee)
Senator
Samson Cherarkey (Jubilee)
Woman Representative
Tecla Songok Tum (Jubilee)
Nandi County Final Results
Governor
Stephen Sang
Parliamentary
Chesumei
Wilson Kogo
Mosop
Vincent Tuwei
Nandi Hills
Alfred Keter
Aldai
Cornelly Serem
Tindiret
Julius Kelly
Emgwen
Alex Kosgey
Nyamira County
Governor
John Nyagarama (ODM)
James Gesami (Independent)
David Onyancha (Wiper)
Erneo Nyakiba (DDR)
Mwancha Okioma (Ford-K)
Evans Ongaga (CCM)
Walter Nyambati (Jubilee)
Senator
Joseph Kiangoi (Jubilee)
Nyambega Mose (Wiper)
Tom Nyatiemi Mogaka (Restore)
Eric Okong’o Omogeni (ODM)
Douglas Maraga Ccm
Woman Representative
Jerusah Momanyi (Jubilee)
Alice Nyanchoka Chae (ODM)
Grace Nyamongo (Wiper)
Janet Kumenda (Ford-K)
Mary Matini (MCC)
MPs
North Mugirango
Charles Geni (ODM)
George Onsongo (PNU)
Ouru Nyaera (PNU)
Joash Nyamoko (Jubilee)
Johnstone Obike chap chap
James Ochieku (CCM)
Charles Ombui (Kanu)
Zachari Nyayiemi Moturi (Wiper)
Jason Mosinga (Ford-K)
West Mugirango
Dennis Anyoka (Independent)
Fred Makamara (Kanu)
Steve Mogaka (Wiper)
Kemosi Mogaka (Ford-K)
Julius Matwere (ODM)
Kennedy Achoki (Jubilee)
James Mamboleo (MCC)
Borabu
Patrick Osero (Jubilee)
Ben Momanyi (Wiper)
Dancliff Nyaisa Mbura (ANC)
Kitutu Masaba
Victor Ogeto Swanya Wiper
Shadrach Mose (Jubilee)
Timothy Bosire (ODM)
Reuben Okibo (MCC)
Edward Obwocha (Ford-K)
Siaya County
Governor
Cornel Rasanga (ODM)
Senate
James Orengo (ODM)
Woman Representative
Christine Ombaka (ODM)
Violet Omwamba (Jubilee)
MPs
Gem
Elisha Odhiambo (ODM)
Julius Okinda (Independent)
Bondo
Disputed
Alego Usonga
Samuel Atandi (ODM)
Ugenya
David Ochieng Mdg
Chris Karan (ODM)
Ugunja
Opiyo Wandayi (ODM)
Joseph Alur (Ford-K)
Mj Okumu (Independent)
Rarieda
Disputed

Taita Taveta County
Governor
Thomas Mwadeghu (ODM)
Dan Mwazo (Jubilee)
Jacinta Mwatela (ANC)
Erastus Katani (Independent)
Granton Samboja (Wiper)
Senator
Jones Mwaruma (ODM)
Joyce Lay (Jubilee)
anne tina nyambu (Kanu)
Dr Anold Mwadali (Independent)
Elijah Mwandoe (Wiper)
Woman Representative
Priscilla Mwangeka (Wiper)
MPs
Voi
Jones Mlolwa (ODM)
Rose Shingira (Wiper)
dishon mngoda (Jubilee)
Geoffrey Mwanjulu (ANC)
Mwatate
Andrew Mwadime (ODM)
Morris Mbondenyi (Jubilee)
Wundanyi
Ray Mwangola (ODM)
Simon Mwachia (Jubilee)
Cromwell Baridi (Ford-K)
Danson Mwashako (Wiper)
Taveta
Ruth Lelewu (ODM)
Basil Criticos (Kanu)
Stephen Odiaga (Ford-K)
Morris Mulei (Wiper)
Naomi Shaban (Jubilee)
Tana River County
Governor
Hussein Dado (Jubilee)
Dr Nuhu Abdi (Wiper)
Dhadho Godhana (ODM)
Danson Mungatana (Patriotic Party Of Kenya)
Jillo Algi (Party for Development and Reforms
Senator
Ali Bule (Kanu)
Hantiro Barako (Nark-K)
Molu Shambaro (Wiper)
Maur Bwanamaka (CCU)
Said Balozi (Ford-K)
Michael Nkaduda (ODM)
Woman Representative
Kureisha Mohamed (Independent)
Saadiya Huisein (Wiper)
Makkah Mohamed (Party for Development and Reforms)
Alfeit Mumbo (ODM)
Melisa Hadida Anc
MPs
Garsen
Mohamed Jughe (DP)
Aliwayu Komora (ODM))
Ibrahim Sane (Kenya Patriotic Party)
Ali Wario (Wiper)
Joel Ruhu (Ford-K)
Guyo Salat (Jubilee)
Weli Abdi Weli (Anc)
Abdi Bile (CCM)
Bernard Matheka (Chama Mwangaza Daima)
Anwar Mohamed(Party for Development and Reforms)
Morris Jilo (Kadu Asili)
Galole
Hassan Dukicha (Jubilee)
Bwanaidi Aziz (MCC)
Said Hiribae (Ford-K)
Ahmed Shurie (Wiper)
Bura
Ali Wario (Jubilee)
Isaack Galgalo (Kanu)
Yakub Adow (ODM)
Mohamed Dube (wiper)
Uasin Gishu County
Governor
Jackson Mandago (Jubilee)
Senator
Margaret Kamar (Jubilee)
Woman Representative
Gladys Shollei (Jubilee)
MPs
Ainapkoi
William Chepkut (Jubilee)
Kapseret
Oscar Sudi (Jubilee)
Moiben
Silas Tiren (Jubilee)
Kesses
Swarup Mishra (Jubilee)
Soy
Caleb Kositany (Jubilee)
Turbo
Kevin Okwara (Jubilee)
Vihiga County
Governor
Moses Akaranga (PPK)
Wilbur Ottichilo (ODM)
Yusuf Chanzu (ANC)
Kennedy Butiko Udp
Senator
George Khaniri (ANC)
Jairus Amayi Independent
Billy Nyonje (MDP)
Patrick Kenya (Jubilee)
Woman Representative
Beatrice Adagala (ANC)
Rhodah Mbandu (ODM)
Lorna Obiri (PPK)
Mary Amalemba (Independent)
MPs
Sabatia
Alfred Agoi (Incumbent ANC)
Dennis Ajega (ODM)
Vihiga
Ernest Ogesi Anc
Dorcas Kedogo (ODM)
Tom Kisia Ppk
Emuhaya
Charles Sande (ODM)
ANC Results For Emuhaya Still Pending
Luanda
Chris Omulele (ODM)
Arthur Apungu Anc
Hamisi
Charles Gimose Ford Kenya
Nelson Muturi Anc

Incumbent MPs lose out to newcomers and political greenhorns

Taveta MP Naomi Shaban clinches Jubilee Party ticket